Za Bubulinu je čuo svako ko je gledao jedan od najčuvenijih grčkih filmova, koji prati život Aleksisa Zorbasa. Međutim, ta Bubulina nema veze sa ženom istog imena, koja je bila prava grčka heroina.
Pomorski general, a žena
Kada je jednom prilikom išla u zatvor u Konstantinopolj da poseti supruga Stavrijana Pinotsisa, njegova žena Skeva se porodila 11. maja 1771. godine. Slučaj je hteo da baš tako bude rođena Laskarina Bubulina, žena koja je dala značajan doprinos tokom Grčkog rata za nezavisnost i koja je bila pomorski general.
Njen otac je učestvovao u takozvanoj Orlofovoj revoluciji protiv osmanske vlasti na ostrvu Hidra, posle čega je bio uhapšen. Nažalost, brzo posle Bubulininog rođenja je preminuo, pa se sa majkom vraća na ostrvo.
Bubulina se dva puta udavala. Prvi put kada je bila stara 17 godina i to za Dimitriosa Januzasa, a drugi put, za bogatog brodovlasnika, Dimitrosa Bubulisa, nakon čije smrti nasleđuje svu imovinu.
Imala je šestoro dece, troje iz prvog i troje iz drugog braka.
Iako su tadašnji osmanski vlastodršci pokušali da joj otmu svu imovinu, koja je uključivala i 4 ratna broda, Bubulina je ipak uspela to da spreči. Imala je odlične veze sa Rusima i bila je član organizacije Filiki Heterija, koja je imala za cilj borbu protiv osmanlijske vlasti. Inače, član iste te organizacije je bio i srpski vožd Karađorđe, a Bubulina je bila jedina žena u njoj.
Bubulina tokom rata za nezavisnost
Ova grčka heroina je koristila svoje ratne brodove, od kojih je najpoznatiji i najveći bio onaj, koji je nosio naziv Agamemnon, kako bi pomogla ustanicima. Značajnu količinu i oružja i municije je uz pomoć brodova dopremala tamo gde je bilo potrebno.
Interesantno je pomenuti da je stvorila sopstvenu flotu od zainateresovanih momaka, što je sve sama finansirala, tako da je u toku prve dve godine rata potrošila skoro svo bogatstvo.
Zvanično je granja broda Agamemnon završena uoči početka Grčkog rata za nezavisnost, 1820. godine. A baš je taj broj bio i najveći, koji je bio u vlasništvu grčkih boraca za slobodu.
Na jarbolu broda Agamemenon je Bubulina lično podigla zastavu ustaničke Grčke 13. marta 1821. godine. A samo par nedelja kasnije se posada tog broda pridružila ostalima, prilikom organizovanja pomorske blokade.
Po završetku rata se nastanjuje u gradu Nafpliu. Kasnije biva proterana na ostrvo Speces, budući da je smatrana opasnom po tadašnju vlast, jer je zbog poštovanja prema njegovim zaslugama, zahtevala da Kolokotronis bude pušten iz zatvora.
Sudbina je tako htela da Bubulina ne strada u toku rata, već usled nesrećnog slučaja. Jedan od njenih sinova je pobegao sa devojkom iz porodice Kucis na ostrvu Speces 22. maja 1825. godine. Devojčin otac je krenuo u potragu za mladim parom i tako stigao i do Bubulinine kuće. Tamo je neko iz njegove pratnje pucao na nju i ubio je, pogodivši je metkom u čelo.
Zanimljivosti o grčkoj heroini
U luci na ostrvu Speces se nalazi spomenik Laskarini Bubulini. A na samom ostrvu, u kući njenog drugog muža se od 1991. godine nalazi i muzej, njoj posvećen.
Ulica koja nosi njeno ime se nalazi u centru Atine, a i u mnogim drugim grčkim i kiparskim gradovima postoje ulice, koje čuvaju sećanje na ovu grčku heroinu.
Posmrtno je ruski car Aleksandar Prvi proglasio počasnim admiralom ruske mornarice.
Na novčanici od 50 drahmi iz 1978. godine i na kovanici od jedne drahme iz 1988. godine se nalazio njen lik.
Film pod nazivom Bubulina je snimljen 1959. godine, a čuvena grčka glumica, Irene Papas je igrala ovu slavnu grčku heroinu.
2 comments