Na području grada Smedereva se nalazi Mala Krsna. U ovom naseljenom mestu živi manje od 2 hiljade ljudi.
Osim po tome što se smatra bitnim železničkim čvorom, Mala Krsna je poznata i po jednom prirodnom fenomenu.
Najdan Rakić, rodom iz Bele Palanke se bavio radiestezijom i upravo on je zaslužan za to što su za Malu Krsnu čuli mnogi.
Godine 2001. je u Saveznom zavodu za intelektualnu svojinu registrovao pronalazak, koji je nazvao eliksirni krugovi. Reč je o mestu na kome je jako pozitivno zračenje, koje ojačava imunitet i uopšteno, sanira mnoga oboljenja, prema njegovim tvrdnjama i istraživanjima.
Prva lokacija na kojoj je detektovao takvo zračenje se nalazi u selu Mokra, nadomak Bele Palanke i otkrivena je 1991. godine.
Druga lokacija na kojoj je 1999. godine otkrio tako jako pozitivno zračenje se nalazi u Maloj Krsni. U spomen na ovog istraživača, ta lokacija nosi naziv Najdanovi krugovi, a po tvrdnjama ovog istraživača, u pitanju je mesto na kome je najjače pozitivno zračenje ne samo u našoj zemlji,nego i na celom svetu.
Prema tvrdnjama, propisano je da u ucrtanom krugu treba stajati najviše 20 minuta i pustiti sile Zemlje da rade svoj posao. Za decu važi pravilo o duplo kraćem boravku. Takođe je precizno definisao i koliko dana bi trebalo boraviti u krugu, posle čega bi morala da postoji pauza.
Često se baš zbog ovog prirodnog fenomena, koji se smatra jedinstvenim u našoj zemlji, jer je pozitivno zračenje tu najjače, Mala Krsna naziva i suvom banjom.
Lokacija Najdanovih krugova je specifična, budući da je zračenje detektovano u dvorištu Jelke Petrović i to 3 kilometra u dubinu, a ispod drveta smokve koje je tu raslo.
Iako i danas postoje ostaci kruga koji je još Najdan Rakić ucrtao, meštani su se dosetili da bi i oni mogli od toga da se okoriste, pa su jednostavno iscrtali krugove i na drugim lokacijama po selu.
U početku su mnogi zbog ovog prirodnog fenomena posećivali Malu Krsnu, pa su meštani zavideli Jelki. Počeo je i razvoj turizma, jer su se mnogi dosetili da iznajmljuj i smeštaj svima kojo su zbog Najdanovih krugova došli. Vremenom se razvila i trgovina, pa su se u blizini pojavile čak i tezge sa različitom robom. I upravo zavist meštana je doprinela tome da sve manje ljudi posećuje ovo mesto.
Danas tek po koji gost dođe i zaputi se do Jelke, kako bi pokušao da iskoristi ono što Zemlja nudi potpuno besplatno.
Slična priča postoji i na Fruškoj Gori, na kojoj se nalazi mesto poznato kao Sofijini krugovi.