Ako postoji začin bez koga se ne da zamisliti grčka kuhinja, onda je to uz bosiljak definitivno origano.
Kakva bi bila čuvena grčka salata bez dodatka ovog začina? O girosu da i ne govorimo.
.Specifičan miris koji takozvana vranilova trava, odnosno vranilovka ili origano ima definitivno je nešto što je specifično za grčku kuhinju.
Origano biljka
Latinski naziv ove biljke je Origanum vulgare, a u našem narodu je origano poznat i pod nazivom vranilovka, zatim vranilova trava i bakina dušica, dok u pojedinim krajevima origano nazivaju i mravinac i crnovrh.
U pitanju je višegodišnja zeljasta biljka, koja prema zvaničnoj podeli pripada porodici takozvanih Usnatica.
Kao začin se najčešće koristi takozvani beli origano, a biljka je specifična za područje Mediterana.
Biljka origano cveta u periodu od maja do septembra, a eterično ulje koje sadrži se koristilo u narodnoj medicini od davnina, mada sve češće nalazi primenu i u zvaničnoj medicini.
Zahvaljujući izuzetno visokom sadržaju fenolnih kiselina i takozvanih flavonoida, origano se preporučuje za korišćenje kod teškoća funkcionisanjem probavnog sistema na prvom mestu.
Iako prvenstveno primenu ima u kulinarstvu, preporučuje se koristiti i origano kao lek.
Osim u obliku čaja, dostupno je i origano ulje, za koje postoje podaci da je vekovima korišćeno u narodnoj medicini.

Origano kao lek
Smatra se da pravilna primena ove biljke može da utiče na poboljšanje kvaliteta imunog sistema, te se baš iz tog razloga i preporučuje origano kao lek. Najčešće primenu nalazi u formi ulja i to primarno u obliku ulja divljeg origana, mada se može koristiti i kao origano čaj.
Važi i za naročito i jak antioksidans, a to se posebno odnosi na činjenicu da origano sadrži vitamine C, A i B 2, zatim određene količine bakra, cinka i gvožđa, kao i kalijuma, bora i magnezijuma.
Samim tim što se u ovoj biljci nalaze i vrlo značajna jedinjenja za optimalan rad imunog sistema, dobro je koristiti origano kao lek. Sve to prvenstveno zahvaljujući činjenici da u njemu postoje takozvani timol i karvakrol, kao i limonen i pinen, s tim da su mnogo veće količine tih jedinjenja primećene u divljem origanu.
Baš zato što utiče na jačanje imunog sistema, smatra se odličnim borcem protiv bakterijskih i virusnih infekcija, te je preporučljivo ulje divljeg origana koristiti u periodu pojave gripa.
Osim toga, postoje indicije da origano kao lek ispoljava značajno pozitivno dejstvo i kod lečenja sledećih oboljenja:
– bronhitisa
– sinusitisa
– Ešerihije koli
– Kandide
– Salmonele
– pojave parazita u organizmu
– gljivičnih infekcija
– bakterijskih infekcija
– virusnih infekcija
Takođe, ulje divljeg origana pomaže i za smanjenje upala različitih unutrašnjih organa, te uspešno rešava probleme koji su vezani za kožu. Zato to ulje treba koristiti kod:
– seboreje
– psorijaze
– peruti
– pojave akni
– suve i ispucale kože
– bolova u uvetu
– ekcema
– upale desni
– pojave bradavica
– osteoporoze
– dekubitusa
Značajno je i to što se origano kao lek preporučuje i ukoliko u organizmu postoje paraziti, poput na primer glista i metilja. Uspešno leči i dijareju, te utiče i na poboljšanje izlučivanja žuči, a uopšteno reguliše brojne probleme u vezi sa radom sistema za varenje.
Vrlo je važno i to da se ulje divljeg origana ne preporučuje za korišćenje u određenim stanjima. Naime, primećeno je da njegovo korišćenje utiče na otežanu apsorpciju gvožđa, te iz tog razloga ne bi bilo dobro da trudnice i dojilje koriste origano kao lek. Takođe, pošto utiče na sniženje krvnog pritiska, nije preporučljivo ni da ga koriste srčani bolesnici. A isto tako treba voditi računa i ako neko koristi različite industrijski spravljene lekove, jer tada ulje divljeg origana može da utiče na rad jetre u negativnom smislu.
Ulje divljeg origana
Smatra se da je ulje divljeg origana najjači, ali i najbolji antibiotik koji nam je ponudila priroda. Takođe je dobro poznat i kao antioksidans, potom kao i antiseptik, te se preporučuje za korišćenje kod različitih upalnih procesa u organizmu.
Inače se ulje divljeg origana dobija iz lista ove biljke, a dobro je koristiti ga i za jačanje imuniteta.
U zavisnosti od toga za proizvod koje kompanije se odlučite će zavisiti i doziranje. A obično to podrazumeva kuru u trajanju od 10 dana mesečno i to tri puta po dve kapi u toku jednog dana. Trebalo bi da bude konzumirano razređeno maslinovim uljem primarno, mada se može koristiti i laneno, suncokretovo ili neko drugo jestivo ulje. Opšta je preporuka da ulje divljeg origana bude konzumirano nakon obroka.
2 comments