U Malom Prespanskom jezeru, koje teritorijalno pripada periferiji Zapadna Makedonija se nalazi ostrvce Sveti Ahil (Άγιος Αχίλλειος Πρεσπών).
Jezero se nalazi na tromeđi Grčke, Albanije i Severne Makedonije.
Ukupna površina ostrvceta je manja od 2 kvadratna kilometra, tačnije 1,65.
Na nadmorskoj visini os 857 metara se nalazi i najviši vrh ostrva Sveti Ahil, nazvan Kale. Tu je postavljen i veliki krst, koji dominira ostrvom.
Prema podacima iz popisa stanovništva 2011. godine, na ostrvcetu je živeo samo 21 stanovnik.
Naziv ostrva potiče od episkopa Larise iz 4. veka. Na ovom ostrvu je on i sahranjen u baziliki, koja je bila posvećena istoimenom Svetitelju.
Najbliže naseljeno mesto je grad Florina, koji je udaljen 50-ak kilometara, a Kastorija se nalazi na oko 65 kilometra odatle.
Ostrvo Sveti Ahil je sa kopnom povezano pontonskim mostom, koji je izgrađen tek 2000. godine.
Seoce nazvano Ahil je jedino naseljeno i zapravo jedino mesto na ovom ostrvcetu.
Vidrinec je još jedno omanje ostrvo udaljeno oko 2 kilometra, ali je ono potpuno nenaseljeno.
Pretpostavlja se da je još u antičko vreme ostrvo bilo naseljeno. Čak se smatra da je tu postojalo antičko naselje, znano kao Liki.
Na ostrvu Sveti Ahil postoje ostaci bazilike iz vremena bugarskog cara Samuila, za koga se pretpostavlja i da je njen ktitor.
Grčki arheolig Nikolaos Micopulos (Νικόλαος Μητσόπουλος) je 1969. godine istraživao ostatke bazilike. Tada je pronašao i 4 grobnice. Iako nije pronašao dokaze u vidu natpisa, njegova je pretpostavka da su tu bili sahranjeni car Samuilo, njegov sin Gavril Radomir, njegov zet Jovan Vladimir i Jovan Vladislav.
Parohijska crkva seoveta Ahil je posvećena Svetom Đorđu i datira iz srednjeg veka, tačnije smatra se da je sagrađena u 15. veku.
Na uzvišenju Kale je hram Presvete Bogorodice Porfirne, sagrađen polovinom 16. veka.
Na ostrvcetu Sveti Ahil se nalaze i ostaci bogomolje iz 11. ili 12. veka. Ta bazilika je bila posvećena Svetim Apostolima.
Hram posvećen Svetom Dimitriju, izgrađen u 14. veku se nalazi u južnom delu ovog malenog ostrva.
Danas tu postoji tek nekoliko kuća.
Kako je u prošlosti tu bilo izgrađeno čak 12 crkava, ostalo je verovanje među malobrojnim meštanima da broj kuća nikako ne sme da premaši 11, jer ne sme da ih bude isto kiliko i crkava. Tačnije, zastupljeno je verovanje da kada bi bila izgrađena 12. kuća, neka bi se sigurno sama od sebe srušila.
Do sada je zabeleženo najviše 7 kuća i to 1907. godine.
Malobrojni stanovnici ovog ostrva su prebegli na teritoriju bivše SFRJ ili zemalja na istoku Evrope, a za vreme trajanja Građanskog rata u Grčkoj (od 1946. fo 1949. godine). Kasnije su se neki od njih vratili.
Danas se malobrojni stanovnici ostrva Sveti Ahil bave uglavnom ribolovom, ali i poljoprivredom, pa čak i turizmom. Tu postoji i hostel sa kafićem i restoranom. Ostrvljani imaju običaj da na početku pontonskog mosta postave tezge, na kojima prodaju najpre prespanski pasulj, po čijem uzgoju je ova regija poznata.
Na ostrvu nema automobila, jer je pontonski moat predviđen samo za pešake ❤🇬🇷❤