Selo Kalami (Καλάμι) je oko 80 kilometara udaljeno od grada Irakliona na Kritu i poznato je kao Selo duhova.
U ovom, danas napuštenom selu je 80 – ih godina prošlog veka zivelo oko 600 ljudi, odnosno oko 150 porodica.
Vremenom su meštani odlazili iz sela u potrazi za boljim životom, pa je tako selo zaradilo taj epitet.
Sve kuće, škola, crkva, vodenica i druge građevine u njemu su ostale u potpuno istom stanju kao i kada su napuštene.
Prema popisu stanovništva iz 2001. godine, selo je brojalo 44 stanovnika, a danas se taj broj sveo na 8 do 10 njih.
Selo se nalazi na 480 metara nadmorske visine, a u njemu je i crkva posvećena Svetom Đorđu. Pretpostavlja se da je sagrađeno tokom venecijanske okupacije ostrva.
Škola je u selu postojala od 1879. do 1987. godine, kada je potpuno ukinuta.
Sve do 1916. godine je lokalna crkva obuhvatala 2 parohije. Na praznik Svetog Đorđa je ovde održavan izuzetno značajan lokalni festival.
Najrazvijeniji trgovinski centar cele opštine se 30-ih godina prošlog veka nalazio upravo u selu Kalami, tačnije sve do nemačke okupacije ostrva.
Prva fabrika za proizvodnju dizel goriva je izgrađena upravo u selu Kalami 1929. godine. Tada selo značajno napreduje. Samo 2 godine kasnije, u selu biva otvorena i fabrika za preradu maslinovog ulja, a otvara se i vodenica za mlevenje brašna.
Značajno napreduje i trgovina prehrambenim proizvodima. Zabeleženo je da su iz svih delova opštine dolazili baš ovde, kako bi kupili fine tkanine i druge proizvode koji su stizali iz Arine i Irakliona.
U doba nemačke okupacije, selo doživljava veliku katastrofu i od tada počinje njegovo propadanje i postepeno iseljavanje stanovnika.
Uprkos svim tim nedaćama, stanovnici ovog sela su ostali upamćeni kao izuzetno veseli. Često su ih nazivali plesačima, jer je bio običaj da se svake nedelje okupe i dugo plešu na centralnom trgu.