Svake godine 20. januara Srpska pravoslavna crkva obeležava praznik posvećen Svetom Jovanu Preteči i Krstitelju.
Po broju slavara u Srbiji, Sveti Jovan se nalazi na trećem mestu (iza Svetog Nikole i Aranđelovdana).
Ovaj Svetac je na reci Jordan krstio Isusa Hrista. A zahvaljujući njegovim učenicima, rani hrišćani su prihvatili i tajnu krštenja i post, za šta se upravo Sveti Jovan zalagao.
Grob Svetog Jovana se nalazi u mestu Sebasta (Sevastija), u blizini mesta Nablus u današnjoj Palestini.
Postoji predanje da je apostol i jevanđelist Luka iz Sebaste pokušao da prenese posmrtne ostatke Svetog Jovana u Antiohiju. Ali je tom prilikom uspeo da prenese samo jednu njegovu ruku. Sve do 10. veka je Svetiteljeva ruka tamo čuvana, da bi kasnije bila preneta u Konstantinopolj, odakle je u vreme turske vladavine nestala.
U crkvi Svetog Silvestera u italijanskoj prestonici i u francuskom gradu Amijen se danas čuvaju relikvije Svetog Jovana.
Sveti Jovan se smatra zaštitnikom muzičara i pevača, kao i gostioničara, ali i zatvorenika i osuđenika na smrt. Zaštitnik je i mnogih zanatlija, poput: vunara, krojača, krznara, nožara, remenara i kožara. Takođe se smatra i zaštitnikom ljudi obolelih od epilepsije i uzgajivača ptica, kao i Jordana i Malte, te mnogih gradova u svetu.
Na ostrvu u blizini bugarskog grada Sozopola je 2010. godine otkriven deo moštiju, za koje se vjeruje da pripadaju Svetom Jovanu Preteči i Krstitelju.