Na padinama Belih planina (Λευκά Όρη), nadomak najvišeg vrha Psiloritis ili Ida (Ψηλορείτη ή Ίντα) na grčkom ostrvu Kritu se nalazi sistem pećina, koji je jedinstven po mnogo čemu.
Zevsove pećine (Τα σπήλαια του Δία), kako ih nazivaju su mesto na kome je, prema mitologiji rođen i odrastao vrhovni bog grčkog panteona.
Do pećina se stiže na dva načina… ili pešice ili na magarcu.
Osim brojnih stalaktita i stalagmita, lepota ove dve pećine se ogleda i u postojanju jednog jezerceta, u kome je voda neverovatno plave boje. Po legendi, tu je upravo bila Zevsova kada. Posetioci baš ovde bacaju novčiće, kako bi im se ispunile različite želje.
Zevsove pećine se nalaze na nadmorskoj visini od 1.025 metara i udaljene su oko sat vremena od grada Retimno.
Osim glavne pećine, tu je i još jedna, za koju se veruje da je u njoj boravio bog Zevs tokom detinjstva.
Sprovedena istraživanja pokazuju da su Zevsove pećine bile izuzetno značajno svetilište na Kritu u Minojsko doba, mada postoje indicije da su bile posećivane i ranije. Mnogi stanovnici ostrva su i iz najudaljenijih delova dolazili ovde, a bogat pećinski nakit je često bio poistovećivan sa idolima.
Iako su otkriveni mnogi drugi predmeti, za koje se smatra da su ih vernici prinosili kao žrtvu vrhovnom božanstvu, najznačajnije otkriće u Zevsovim pećinama jesu mali oltari, na kojima su bili natpisi ispisani grčkim pismom poznatim kao Linear A. ❤🇬🇷❤
Takođe su prilikom iskopavanja pronađene i figurice od gline, zatim delovi posuda koje su izrađivane od kamena, ali i ostaci antičkog oružja i drugi predmeti.
U takozvanoj Gornjoj pećini, u kojoj se prema legendi bog Zevs rodio, se nalazio i oltar, koji je bio izrađen od kamena i blata i bio je visok 1 metar. U toj pećini gotovo da nema nakita.
A u Donjoj pećini, u kojoj je proveo detinjstvo, prema legendi, se nalazi već pomenuto jezerce, kao i bogat pećinski nakit. Upravo u toj pećini i jeste nađeno više artefakata. Ta pećina je podeljena na 5 dvorana.
Nažalost, sistematska istraživanja nisu vršena, uz izuzetak sporadničnih istraživanja mahom grčkih arheologa. I još jednom nažalost, mnoge iskopine se nalaze ne samo u muzeju u Iraklionu, nego i u muzeju „Asholean“, koji je muzej umetnosti i arheologije britanskog Univerziteta u Oksfordu.