Samo mesec dana nakon što se 1. novembra 1913. godine turski sultan odrekao suvereniteta nad kritskom teritorijom, ostrvo Krit je 1. decembra 1913. godine zvanično pripojeno Grčkoj (Η Ένωση της Κρήτης με την Ελλάδα).
Bila je nedelja, kada su u Haniji Krićani slavili konačno oslobođenje.
U prisustvu premijera Elefteriosa Venizelosa i kralja Konstantina je organizovano slavlje. A sve je kulminiralo kada su na tvrđavi Farkas, stariji ratnici Anagnostis Mantakas, star 94 godine i Hatzimihalis Giannaris, star 88 godina, istakli zastavu Grčke. U isto vreme se sa mora čula grmljavina 101-og topa.
Ostrvo Krit se pod osmanlijskom vlašću nalazilo od 4. oktobra 1669. godine, a od početka 13. veka do tog vremena je bilo pod mletačkom vlašću.
Iako je značajan deo stanovnika napustio ostrvo tokom turske vladavine, poznato je da su Krićani organizovali mnoge značajne pobune.
U toku Grčkog rata za nezavisnost su mnogi Krićani uzeli učešće, ali im to ipak nije pomoglo da se u potpunosti oslobode turske vlasti, primarno zbog nedostatka zaliha, a zatim i zbog značajnog turskog prisustva na ostrvu. Ipak, Krićani su poznati po mnogobrojnim pobunama protiv turskih osvajača.
![](https://grckaisrbija.com/wp-content/uploads/2020/07/Pixabay-jackmac34-1160x771.jpg)
Kada je ostrvo Krit steklo autonomiju, a nakon nezapamćenih zločina koje su surovi turski vojnici počinili u Iraklionu 25. avgusta 1898. godine, ostrvo je bilo pod zaštitom Velikih sila, te potpada pod suverenitet sultana. Te godine je stvorena i Kritska država, za koju je bio zadužen kralj Georgios i Vlada, koju su činili 5 predstavnika hrišćanske i jedan predstavnik islamske veroispovesti, budući da je 1900. godine oko 25% stanovnika bilo islamske veroispovesti.
U to doba je Venizelos bio vrlo značajna figura. Organizovao je Revoluciju u Therisosu 10. marta 1905. godine, nakon sukoba sa kraljem, koji se ubrzo posle toga i povlači. Glavni zahtev ustanika se odnosio na neposrednu uniju ostrva Krit sa Grčkom.
Pobede tokom Balkanskih ratova su išle na ruku ustanicima, tako da se 1. novembra 1913. godine sultan odriče prava nad ostrvom. Tako Krit postaje slobodan i ujedinjuje se sa Grčkom, a mučno Kritsko pitanje konačno biva rešeno.
Razmena stanovništva između Grčke i Turske, koja se odigrala nakon turskog zločina u Maloj Aziji je dovela do toga da poslednji muslimani napuste ostrvo Krit. Većina njih naseljava obale Male Azije.