Jedna od najpoznatijih planina u Srbiji ujedno je i najveći planinski masiv u celoj zemlji. Često se naziva i Srebrnom planinom, a na njoj se nalazi i Nacionalni park „Kopaonik“, koji je zaštićena zona. Upravo u tom delu planine raste veliki broj zaštićenih vrsta.
Razgranati greben ove planine se pruža dužinom većom od 80 kilometara, pa se sa pravom Kopaonik smatra najvećom planinom u celoj Zemlji.
Planina je oivičena sa zapadne strane tokom reke Ibar, sa severne Kozničkom i Jošaničkom rekom, dok su na istočnoj granici reke Toplica i Rasina.
Najpoznatiji ski centar
Procenjuje se da je Kopaonik planina stara više od 70 miliona godina. A posebno je interesantna geološka građa, budući da su uočene stene različite starosti i načina postanka.
S obzirom na to da je u pitanju planina sa oko 200 sunčanih dana u toku godine, to je Kopaonik okarakterisan kao idealna destinacija za posetu u svako doba godine.
Ipak, ova planina je najpoznatija kao ski centar.
Ukupno je 25 žičara na Kopaoniku, a postoje i dve pokretne trake. Prema podacima, ukupna dužina žičara po horizonatnoj liniji je nešto veća od 22.000 metara, dok je više od 22.600 metara ukupna kosa dužina žičara. Što se ukupnog kapaciteta tiče, podaci pokazuju da je to 35.788 osoba na sat, prema podacima Infokop.
Kada je reč o alpskim ski stazama, na Kopaoniku ih ima ukupno 39 i sve su uređene. Takođe postoji i 26 ski puteva, a za početnike u skijanju su dostupna i dva poligona.
Nešto više od 35.400 metara je dužina ski staza na ovoj planini. Njihova prosečna širina je 40 metara. Dok je prosečna širina ski puteva veća od 12 metara, a njihova ukupna dužina je 12.312 metara.
Staze su podeljene u tri kategorije, tako da su skijašima na raspolaganju 23 plave, 10 crvenih i 6 crnih staza.
Više od polovine i ski staza i ski puteva se osnežava po potrebi.
Okolina Kopaonika
Iako je reč o planini koja je sama po sebi zanimljiva, ne treba izgubiti iz vida činjenicu da je okolina Kopaonika naročito atraktivna.
Podno Pančićevog vrha, koji se nalazi na 2.017 metara nadmorske visine i najviši je vrh Kopaonika, mogu se uočiti i arheološki lokalitet, za koji se veruje da datira još iz perioda između III i IV veka. U pitanju je lokalitet poznat kao Crkvina ili Nebeske stolice, koji se nalazi na 1.800 metara nadmorske visine.
U blizini ove planine su i ostaci nekoliko srednjevekovnih gradova, odnosno tvrđava poput Magliča, Koznika i Rasa, kao i Zvečana i Brvenika.
Kada su u pitanju sakralni objekti, njih i te kako ima u ovom području. Studenica nadomak Ušća, manastir Gradac kod Raške i Petrova crkva, odnosno manastiri Đurđevi stupovi i Sopoćani, nadomak Novog Pazara, samo su neke od znamenitosti ovog kraja naše zemlje.
Ne treba zaboraviti ni poznate banje koje se, takođe u blizini Kopaonika nalaze. Mataruška, Jošanička i Sijarinska banja, ali i Vrnjačka banja, samo su neka od poznatih lečilišta, koja su smeštena u neposrednoj blizini Kopaonika.