Brojne sekcije se nude učenicima jedne beogradske škole. A među njima se po zanimljivosti naročito izdvaja Klub animiranog filma.
Unazad već deset godina je za vođenje ovog kluba u okviru Britanske Internacionalne škole u Beogradu zadužen Darko Lungulov, reditelj, scenarista i producent.
Filmovi na kojima je radio su ovenčani nagradama na brojnim festivalima, poput „Tribeka“, „Sundance“ i festival u Karlovim Varima. Sem toga, predsednik je Asocijacije filmskih reditelja Srbije, a i gost-predavač na njujorškom „Pratt Institute“.
Klub animiranog filma u BIS-u
Svake školske godine kroz klub prođe između dvadesetoro do tridesetoro dece, uzrasta od 6 do 12 godina, koja tokom godine naprave oko sto kratkih animiranih filmova.
A kulminacija svih tih aktivnosti je premijera animiranih filmova učenika u Muzeju Jugoslovenske Kinoteke, sa kojim BIS uspešno sarađuje već dugi niz godina. Učenici tada imaju izuzetnu priliku da vide svoje animirane fimove na velikom filmskom platnu, zajedno sa svojim roditeljima i prijateljima.
Često se događa i da se mnogi učenici, iz godine u godinu vraćaju u Klub animiranog filma. Tako svake naredne godine oni sve bolje upoznaju tehnike animacije i postaju sve veštiji. Samim tim i filmovi koje stvaraju postaju sve kompleksniji, sa sve složenijim pričama. Podrazumeva se da se taj napredak primećuje i u tehnici koju koriste.
Tehnika kojom se učenici služe je stop-motion animacija. U pitanju je tehnika koja zahteva preciznost, disciplinu i strpljenje. Svaki, pa i najmanji pokret likova u filmu, zahteva da se lik snimi, neznatno pomeri i ponovo snimi.
Učenici stvaraju filmove koji ponekad traju i više minuta, a za koje su potrebni sati i sati predanog rada, iz nedelje u nedelju.
Pred kraj školske godine se, na zahtev samih učenika, obično organizuju dodatni časovi posle škole, jer mnogi od njih žele da ulože dodatno vreme, kako bi njihovi animirani filmovi izgledali što bolje na svečanoj godišnjoj premijeri u Muzeju jugoslovenske kinoteke.
Deca rade u parovima ili grupama od troje i tako se uče da kreativno sarađuju. Tokom ovog procesa oni se upoznaju sa procesom stvaranja filmova, tako da je to ujedno i medijsko opismenjavanje. Učestvovanje u procesu stvaranja omogućava im da bolje razumeju same medije i njihov efekat.
Učenici otkrivaju i jedni druge dok pohađaju klub i stvaraju filmove. Sem toga, uče i o filmskim tehnikama kao što su krupni plan, promena plana i subjektivni ugao gledanja, što su sve elementi filmskog jezika, koje obično poznaju samo znalci.
Između ostalog, deca uče i o tome na koji način muzika doprinosi njihovim filmovima. Uče da pravilno koriste i program za montažu filmova, te da svom filmu dodaju muziku, zvučne efekte i špicu.
Čak i najmlađi učenici koji pohađaju Klub animiranog filma Britanske Internacionalne škole u Beogradu, sposobna su da ispričaju svoje priče, snimajući animirani film, što im daje osećaj kreativne moći.
Kad deca osete mogućnost izražavanja putem sofisticiranog medija kao što je animirani film – to ih ohrabri da mogu da urade i sve drugo što zamisle.
1 comments