Po broju stanovnika treći u Srbiji, Niš je i najveći grad na području jugoistočne Srbije. U gradu koji je centar Nišavskog okruga živi oko 183 hiljade ljudi, a u širem gradskom području oko 260 hiljada.
Zauzima površinu od skoro 600 km².
U prošlosti je Niš bio izuzetno važan najpre zbog svog položaja. Njime su vladali mnogi… Bugari, Austrougari, Vizantija, Osmanlije. A u sastavu Srbije je od 1878. godine, izuzev kraćih perioda okupacije tokom Prvog i Drugog svetskog rata.
Međunarodni aerodrom “Konstantin Veliki “, koji nosi naziv po čuvenom rimskom imperatoru koji je na tlu Niša rođen, izuzetno olakšava dolazak turista u našu zemlju.
Smatra se da su Kelti ovde osnovali prvo naselje i to još u 3.v.p.n.e. A rezultati arheoloških istraživanja pokazuju da su ljudi tu živeli još u doba srednjeg paleolita, što je period od 100.000 do 30.000 g.p.n.e. U arheološkoj zbirci Narodnog muzeja u Nišu se mogu videti ostaci, koji su pronađeni na lokalitetu koji tome svedoče.
Između 1719. i 1723. godine je sagrađena Niška tvrđava, koja i danas dominira gradom, te spada u red najbolje očuvanih u našoj zemlji.
Železnička pruga između Beograda i Niša je izgrađena 1884. godine.
U ovom gradu su donete mnoge važne odluke za istoriju Srbije…odluka o ulasku u rat protiv Bugarske… primirje sa Bugarskom tokom Drugog svetskog rata, ali se odigrali i znacajni događaji. Telegram o austrougarskoj objavi rata je tadašnji premijer, Nikola Pašić primio baš u Nišu 28.07.1914., jer je sve so 16.10.1915.
Deklaracija o ujedinjenju Srba, Hrvata i Slovenaca je u tom gradu doneta 07.12.1914. godine, pa je poznata i kao Niška deklaracija.
U Nišu su rođeni mnogi poznati ljudi, koji su ostavili traga u našoj istoriji i kulturi. Jedan od njih je i glumac Desimir Stanojević, koga ćemo pamtiti kao legendarnog Grka Zorbu, beogradskog Pozorišta na Terazijama. Rođene Nišlije su i Dobrica Milutinović, Kokan Mladenović, Duško Radović, Šaban Bajramović, Branko Miljković, Vladimir Savčić Čobi, Tanasije Uzunović i drugi.
Tokom zločinačkog NATO bombardovanja naše zemlje, mnogi Grci su slali ili donosili pomoć Srbima. Zato je grčka humanitarka, Kirijaki Panajotidi bila prva kojoj je dodeljeno zvanje počasni građanin Grada Niša. Kasnije su to isto zvanje, pored ostalih dobili i Dimitris Ksenitelis, bivši konzul Republike Grčke u Nišu i Joana i Haralambos Anastasiju, grčki humanitarci, koji su mališanima čiji su očevi stradali tokom bombardovanja donosili novčanu pomoć na svaka 4 meseca.
Grčki konzulat u Nišu je postojao od 04.09.1988. godine do 17.10.2010. Ukinut je nakon uvođenja bezviznog režima.
Grad Niš je zbratimljen sa atinskom opštinom Glifada od 1999. godine.
Sporazume o prijateljstvu Grad Niš ima sa gradskim opštinama Sparta i Kasandra od 1996. godine, Alimos i Marusi od 1999., a sa Gradom Solunom od 2000. godine.
Tradicionalno je Niš prijateljski nastrojen prema grčkom narodu, tim pre što su mnogi Grci ranije upravo u tom gradu studirali.
U Nišu je, zahvaljujući trudu nadležnih u Gradskoj opštini Crveni krst pred punom salom Patrijaršijskog doma, koncert održao i grčki umetnik, Antonis Argiropulos.