U cilju očuvanja kulturnog i istorijskog nasleđa, Sveta zajednica Svete Gore je pokrenula projekat Athos digital heritage, kako bi brojne rukopise, artefakte i ostale materijale učinila dostupnim svima.
Bilo je potrebno 4 godine da projekat pod pokroviteljstvom OTE group zaživi. Nema potrebe isticati koliko je to obiman zadatak bio.
Na svu sreću, sada svako ko želi, može preko zvaničnog sajta na ovom LINKU da ima uvid u više od 2 miliona digitalnih sadržaja – dokumenata, knjiga i rukopisa. U okviru projekta je omogućen pristup i 3D spomenicima, kao i uvid u oko 27.000 relikvija, koje su pohranjene na Svetoj Gori.
Procena je da je digitalizovano oko 2,2 miliona zapisa.
U okviru istorijske arhive je dostupno oko 200.000 dokumenata, kao i nešto više od 1.500 knjiga, koje su štampane pre 1501. godine.
Posetioci mogu virtuelno da se upoznaju sa oko 22.000 relikvija, ikona i drugih svetih predmeta.
A pored svega toga, dostupno je i više od 500 sati audio-vizuelnog materijala, prenosi Greek reporter.
Veruje se da će ovaj projekat pomoći boljem upoznavanju hrišćanstva i religije uopšte, budući da su većini dostupne savremene tehnologije, uz čiju pomoć mogu pristupiti sadržini sajta.
Ne zaboravite da je poželjno da se registrujete, kako biste imali priliku da pristupite svim sadržajima koji su dostupni na pomenutom sajtu. A osim na grčkom i engleskom jeziku, na sajtu je dostupna i verzija na srpskom jeziku, ali i na ruskom i na bugarskom.