Učenik Britanske Internacionalne škole, Nayel Khan je predsednik Kluba BISMUN. Reč je o klubu, koji okuplja učenike škole, primarno zainteresovane za učešće u debatama.
U velikoj meri to utiče na povećanje njihovog samouzdanja, ali i na smanjenje straha od javnog nastupa.
Čime se bavi BISMUN klub?
BISMUN Klub je originalno bio samo klub vanškolskih aktivnosti, čiji su članovi bili učenici koji su bili pasionirani oko Modela Ujedinjenih nacija (MUN). Reč je o aktivnosti, u kojoj se učenici udružuju kako bi učestvovali u debatama. Učenici biraju zemlje i obrazuju komitete unutar kojih simuliraju uloge diplomata, kreiraju odluke i rešavaju svetske probleme, kao što to Ujedinjene nacije rade u realnom životu.
Zašto bi učenici trebalo da budu članovi Kluba?
To je odlična prilika za mlade učenike da prošire svoja znanja i razumevanje sveta politike, a za mene i ostale, pomaže nam prilikom sticanja samopouzdanja i veština javnog nastupa.
Da li je Vama pomoglo članstvo u Klubu?
Uvek sam imao tremu pred javni nastup i oduvek sam izbegavao tu aktivnost. Međutim, sada nakon što sam održao 2 konferencije i bio deo ili učestvovao u 11 konferencija u 4 zemlje, više nemam tremu od javnog nastupa.
Recite nam nešto o nastanku Kluba u British International School.
Kada je Klub osnovan 2017. godine, učenici Britanske Internacionalne škole su za vreme trajanja školskih odmora diskutovali o nezavisnom putovanju na druge MUN konferencije širom Evrope. Tada je Klub je funkcionisao kao grupe podrške za zainteresovane učenike. Vremenom, broj članova Kluba je rastao i u zimu 2019. godine, BIS je održao prvu MUN Konferenciju za srednjoškolce na Balkanu.
Takođe, Klub je zadužen za pružanje pomoći učenicima prilikom prijave, pripreme i nezavisnih odlazaka na druge MUN Konferencije. Pored godišnje konferencije, organizujemo i školsko putovanje i učestvovanje na MUN konferencije koje se održavaju u drugim zemljama.
Nažalost, ove godine to nije bilo moguće, ali je u januaru 2020. godine 5 učenika iz British Internationa School otputovalo je u Holandiju na THIMUN – jednu od najstarijih i najvećih MUN konferencija, koja je prvi put održana 1968. godine, a ove godine je učestvovalo 3.500 učenika iz preko 100 zemalja.
Kako ste uspeli da organizujete konferenciju, uprkos trenutnoj situaciji?
U oktobru, uprkos pandemiji, imao sam misiju da pronađem način kako da održim konferenciju, bez obzira na podršku učenika iz Beograda, sa Balkana, ali i šire. Sa mnogo različitih mera na snazi, obaveznim merenjem temperature, promenama maske prema preporuci SZO, sa timom za dezinfekciju koji je dolazio svakog jutra i svake večeri, uspešno smo održali naše drugo godišnje zasedanje u hotelu „Saint Ten“, u Beogradu, u periodu od 30. oktobra do 01. novembra.
Kakvi su Vam planovi po pitanju Kluba?
Naš Klub nastavlja da raste u okviru BIS zajednice i naša konferencija broji sve više učesnika svake godine.
U okviru naše škole smo započeli pokret da što više srednjih škola na Balkanu osnuje svoje MUN konferencije. Srednja škola iz Bosne koja je prošle godine učestvovala, nažalost ove godine je bila sprečena zbog restrikcija, osnovala je PGBMUN i održala svoju prvu konferenciju u februaru 2020. godine, dok se u Beogradu održava još jedna lokalna MUN konferencija.
Uveren sam da će moj tim i moj naslednik, kada ja odem na univerzitet, nastaviti da održavaju BISMUN i da će BISMUN i dalje biti najdominantnija konferencija na Balkanu.