Autor teksta: Jelena Milićević, školski psiholog BIS-a
Britanska Internacionalna škola od svog osnivanja 1997. godine raste svakim danom. S obzirom na to da je upis u školu moguć tokom čitave školske godine, često imamo nove učenike kojima je potrebno pomoći da se adaptiraju na novu sredinu.
Naši novi đaci prvenstveno su zbrinuti od strane razrednog starešine, koji ih dočeka na početku dana, uvede u razred i predstavi ostalim učenicima iz istog odeljenja. Dok traje upisivanje prisutnih u registar, učenici se pojedinačno predstave novom đaku i kažu nešto o sebi. Takođe, u ovom periodu, izabere se učenik koji će voditi računa tokom školskog dana o novom đaku. Pokazaće mu gde je kantina, toalet, gde su koje učionice i pomoći će mu prvih par dana da se snađe u novom prostoru.
Paralelno sa ovim procesom, novi učenici se upoznaju, sa verovatno njima stranim obrazovnim sistemom i tu im takođe ostali učenici budu korisni – dajući im sugestije, pojašnjenja i upoznajući ih sa pravilima škole.
Razredni starešina prati iz dana u dan novog đaka, proverava kako se snalazi i da li ima bilo kakvih dilema ili pitanja. Ukoliko primeti da je nakon nekoliko dana novi učenik po strani, da se ne povezuje sa drugom decom, razredni starešina otvara ovu temu sa svim đacima i pravi se dogovor kako mogu još da pomognu detetu da se adaptira.
Nakon nedelju dana provedenog u našoj školi, organizuje se procena engleskog jezika da bi se pružila podrška učeniku, kome engleski nije maternji ili je na nižem nivou koji je potreban da se prati nastava. Ti dodatni časovi engleskog su značajan korak u pružanju pomoći detetu da se adaptira na britanski obrazovni sistem.
Direktorka Britanske Internacionalne škole često ima običaj da nakon nekoliko dana, pozove roditelje i proveri kakvi su detetovi utisci, da li ima nekih teškoća i da li postoji još nešto što je potrebno uraditi da se pomogne adaptaciji.
Školski psiholog je dostupan ukoliko je tranzicija deteta u novu sredinu protkana određenim teškoćama, kao što su teškoće u prilagođavanju novoj školskoj satnici, povezivanje sa ostalim učenicima, prisutnost anksioznosti i drugo.
Adaptacija na novu školsku sredinu je kompleksan proces i da bi adaptacija bila uspešna svako iz svoje uloge (nastavnici, učenici, razredni starešina, školski psiholog i direktorka škole) čine ono što je potrebno.