Jedna od katedri na Filološkom fakultetu u Beogradu, koja je ujedno i jedina na kojoj se studenti mogu upoznati sa lepotama grčkog jezika, osnovana je 1995. godine.
Značajna je zainteresovanost mladih za studije grčkog jezika, književnosti i kulture u okviru četvorogodišnjeg kurikuluma. Posebno je važno napomenuti da se od studenata ne zahteva ranije poznavanje grčkog jezika, s obzirom na to da se jezik izučava od samog početka.
Iako mlađi, kadar Katedre za neohelenske studije čine stručnjaci iz Srbije, ali i nastavnici, saradnici i strani lektori iz Grčke. Samim tim se studentima pruža mogućnost da budu u dodiru sa izvornim govornicima jezika, što u velikoj meri upotpunjuje kvalitet studija. Tim pre, što je i povezanost grčkog i srpskog naroda prisutna na mnogim nivoima, što značajno olakšava svima koji odluče da studiraju grčki jezik.
Zašto studirati baš grčki jezik?
A zašto da ne?
Prvi i osnovni razlog koji mnogi studenti navode, ako ih upitate zbog čega su upisali baš studije grčkog jezika, jeste upravo prijateljski odnos između grčkog i srpskog naroda, te želja da bolje upoznaju grčku kulturu, istoriju i tradiciju.
Tokom studija im se pruža mogućnost i za upoznavanje grčke, ali i kiparske književnosti. Zahvaljujući savremenoj, multimedijalnoj nastavi, studenti ovladavaju različitim tehnikama i metodama, koje kasnije mogu da primenjuju tokom podučavanja savremenog grčkog jezika kao stranog.
Uz to, imaće priliku i da se upoznaju sa bogatom tradicijom bratske nam Grčke, kao i sa istorijskim, ali i kulturnim razvojem grčkog naroda i Grčke kao države, te njenog nemerljivog doprinosa savremenom društvu.
Katedra za neohelenske studije Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu se još može pohvaliti i vrlo uspešnom saradnjom kako sa univerzitetima, tako i sa institucijama širom Grčke, što studentima otvara put za usavršavanje i pronalaženje odličnih poslovnih mogućnosti i van teritorije naše zemlje.
Kako upisati studije grčkog jezika?
U principu, prilično lako.
Dovoljno je samo da imate želju da se upoznate sa jednim od najinteresantnijih živih jezika, pripremite se za polaganje testa srpskog i stranog jezika po izboru i ništa više.
Da bi svim zainteresovanim kandidatima bilo mnogo lakše upisivanje studija grčkog jezika, poslednjih godina Filološki fakultet organizuje i online pripremne vežbe.
Što se poena tiče, test srpskog jezika sadrži 20 pitanja i kandidat može na njemu da stekne maksimalno 20 poena.
Test stranog jezika po izboru podrazumeva da kandidat ima pravo da polaže jedan od sledećih jezika:
– grčki
– engleski
– nemački
– francuski
– ruski
– italijanski ili
– španski.
Na testu stranog jezika kandidat može da osvoji maksimalno 40 poena.
Uz sve te poene, u ukupan zbir se računa i maksimalnih 40 poena, koliko se boduje uspeh iz srednje škole.
Ukupno 25 studenata koji se finansiraju iz budžeta upisuje Katedra za neohelenske studije Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, kao i 30 samofinansirajućih studenata.
Studije grčkog jezika
I konačno, kada položite prijemni ispit, jedino vam preostaje da nakon upisa uživate u jednom od najverovatnije, najdužih odmora koji ćete imati do kraja studija. A onda vas očekuje upoznavanje sa sjajnim profesorima, koji će se potruditi da vam na najlepši mogući način približe grčki jezik.
Osnovne studije traju 8 semestara, odnosno 4 godine.
Ukoliko neko želi, nakon uspešno završenih osnovnih studija, ima mogućnost da upiše master studije grčkog jezika, koje traju godinu dana, te doktorske studije, koje traju 3 godine.
Ne samo da će se studenti upoznati sa savremenim grčkim jezikom, koji se izučava tokom sve 4 godine, nego će imati priliku da pohađaju i časove klasičnog grčkog jezika, ali i istorije grčkog jezika. Upoznaće se i sa antičkom i vizantijskom kulturom i tradicijom. Izučavaće i modernu grčku književnost, te grčku književnost sa Kipra. Nastavnim programom su obuhvaćeni i predmeti Balkanologija i Uvod u neohelenistiku.
Umesto zaključka
Ako se i pored svega navedenog i dalje dvoumite da li upisati studije grčkog jezika ili ne, trebalo bi da znate da su mnogi studenti imali prilike da pohađaju letnje programe grčkog jezika, književnosti, kulture i civilizacije na univerzitetima širom Grčke. Osim u Atini i Solunu, pružila im se prilika da prisusutvuju letnjim programima i u Volosu i Janjini, ali i na Kritu i Kipru.
Zahvaljujući saradnji koju Katedra za neohelenske studije ima sa Vladom Republike Grčke, Državnom fondacijom za stipendije, Fondacijom „Onazis“ i Fondacijom „Eleni i Kosta Uranis“ na stotine studenata ove katedre je do sada pohađalo te programe.
Poslednjih godina su mnogi studenti učestvovali i u programima razmene („Erazmus+“), što im je pružilo mogućnost da jedan ili dva semestra prate nastavu na nekom od univerziteta u Grčkoj i na Kipru.
Sada je već sasvim dovoljno razloga da Katedra za neohelenske studije Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu bude i vaš izbor, zar ne?
(Grčkaisrbija.com)