Slatki kumin i slatki komorač su neki od naziva biljke, koju mi poznajemo kao anis (lat. Pimpinella anisum).
Iako se kao postojbina ove biljke pominje Sredozemlje, postoje podaci da je još u III veku pre Hrista upravo rakija spravljena od anisa korišćena kao prirodni lek protiv kuge, koja je u to doba zahvatila oblast Mesopotamije. Takođe je poznato da su ljudi na Bliskom Istoku obilato koristili takvu rakiju, ali za lečenje išijasa.
Na području Evrope je sve do početka 19. veka anis više korišćen u medicinske svrhe. Ređe je bio korišćen u kulinarstvu, a posebno kao aromatični dodatak likerima i poslasticama.
Lekovita svojstva anisa
Osim eteričnog ulja, plod anisa sadrži i visok nivo proteina, ali i ugljene hidrate, te vitamine A i C. U njemu se nalaze i značajne količine folne kiseline, koju pojedine žene piju u vidu gotovih preparata u toku trudnoće. Ipak, zato što se smatra da anis utiče na snižavanje krvnog pritiska, uvek se pre konzumiranja u periodu trudnoće, treba posavetovati sa lekarom, jer se smatra da anis nije bezbedno koristiti u tom periodu, a posebno ukoliko žena pije preparate za održavanje optimalnog nivoa gvožđa u organizmu.
Anis je poznat i kao bogat prirodni izvor minerala, a najpre kalcijuma, kalijuma, fosfora i magnezijuma.
Preporuka je koristiti ga za regulaciju varenja, jer ima pozitivan učinak kod nadutosti i lošeg varenja. Ukoliko konzumirate jaču hranu, moguće je da vam redovno uzimanje čaja od ove biljke pomogne u tom periodu.
Smatra se da čaj od anisa ima pozitivan uticaj i na nerve, a budući da ih smiruje i jača, preporučuje se konzumirati ga i kod nesanice. Takođe je utvrđeno i da ova biljka pročišćava krv.
Gde se koristi anis?
Ako izuzmeno njegova lekovita dejstva, onda slobodno možemo reći da je ukus i miris anisa poznat svakome ko je konzumirao Uzo ili Cipuro, tradicionalna grčka pića. Mada, u određenim krajevima Grčke se ova biljka ne koristi, dok je u nekim drugim ona obavezan sastojak pomenutih alkoholnih napitaka.
Osim u ovim pićima, anis se koristi i kao dodatak toploj čokoladi, ali i sutlijašu i mnogim poslasticama, koje sadrže kesten, bundevu ili šljive, mada postoje i recepti za kolače sa šljivama koji uključuju i anis.
A ukoliko i vi želite da pripremite liker od anisa, onda će vam biti potrebni sledeći sastojci:
– 1 l domaće rakije po izboru (što kvalitetnija, to će i liker biti ukusniji)
– 40 gr anisa
– 250 grama šećera (ako je moguće, smeđeg)
– cimer (1 prut, po želji)
U staklenoj flaši bi navedene sastojke trebalo pomešati, pa naliti rakijom i ostaviti da odstoji par sedmica. Idealno je da na tamnom mestu ovako pripremljen liker stoji oko 6 sedmica. Trebalo bi ga sa vremena na vreme promućkati.
Po isteku navedenog perioda ćete napitak procediti u staklene flaše i odložiti na hladno i tamno mesto.
1 comment