U severozapadnom delu Tesalije, u blizini grada Trikala nalazilo se selo Ropoto. Doduše, nalazi se i danas, ali od 300 porodica koje su tu živele, u njemu ne živi više niko, pa se često naziva selom duhova ili selom koje tone.
Sve do 2012. godine su tu živeli ljudi. U selu su postojale škola, crkva, hotel, taverne i kafići, kao i sve što je stanovnicima bilo potrebno.
Selo Ropoto se nalazi na nadmorskoj visini od 750 metara, a u njemu je ranije živelo nešto više od 1.000 ljudi. Mahom su se bavili poljoprivredom i bili su naročito poznati po proizvodnji jabuka.
U neposrednoj blizini sela se nalazi gusta šuma, u kojoj žive jarebice, lisice, vukovi, divlje svinje i druge životinje.
Čak 15 izvora vode se nalazi u ovom selu. Postojala je i vodenica, kao i mnoge zanatske radnje.
Međutim, uprkos osetljivom terenu, stanovnici sela su dobijali regularne dozvole za gradnju, iako se prvi znak klizišta pojavio još 60-ih godina prošlog veka.
Obilne padavine koje su zadesile ovaj deo Grčke 2012. godine, u kombinaciji sa podzemnim vodama su dovele do neverovatnih posledica. Na svu sreću, tada niko nije stradao. U selu danas niko ne živi, a nebrigom države se i ne govori o tome da li će i kada meštani moći da se vrate svojim kućama.
Jedini koji prolaze kroz ovo, nekada izuzetno lepo i dobro organizovano selo su lovci.