Sistem obrazovanja u našoj zemlji je takav, da omogućuje svima da se vrlo kvalitetno školuju. Dobro je poznato da su deca, koja se školuju u našoj zemlji izuzetno uspešna, naročito ukoliko školovanje nastave u inostranstvu.
Međutim, ono što je dodatna prednost obrazovanja u Srbiji jeste postojanje škola, koje nude nešto drugačiji sistem obrazovanja.
A jedna od njih je i Britanska internacionalna škola, čiji je jedan od osnivača i gospođa Aleksandra Keserović.
S obzirom na to da je British International School u Beogradu prva takva škola, koja je svojim učenicima ponudila mogućnost da fakultativno uče i grčki jezik, ali i grčke plesove, sasvim je jasno da je u pitanju škola, koja i te kako vodi računa i o prijateljstvu naša dva naroda.
Već 24 godine je za vođenje British international school u Beogradu zadužena gospođa Aleksandra Keserović, koja je i jedan od osnivača.
Upravo ona se i potrudila da nam na najbolji mogući način predstavi ovu jedinstvenu obrazovnu instituciju u našoj zemlji.
Otkud ideja da osnujete Britansku internacionalnu školu?
– Iako sam rođena u Srbiji, razvijala sam se kao bilingvalno dete i dosta vremena tokom svog detinjstva i mladosti sam provodila u Velikoj Britaniji. Po struci sam magistar muzikologije, ali s obzirom na moje afinitete prema razlicitin kultirama, život me je odveo na put internacionalnog obrazovanja. Moje desetogodisnje ćerke bliznakinje nastavljaju mojim putem, jer pohađaju British International School, kao i Grčku skolu u Beogradu.
Koje su prednosti pohađanja Vaše škole?
– British International School nudi holističko obrazovanje u kojem se pažnja poklanja kako individualnom, tako i emocionalnom, socijalnom i fizičkom razvoju naših učenika kroz različite nastavne i vannastavne aktivnosti. Naše stanovište je da učenik može najbolje da akademski napreduje ukoliko se oseća srećnim i podržanim u svom školskom okruženju. Takođe, u skladu sa koncepcijom britanskog obrazovnog sistema, naši nastavnici, od kojih su mnogi iz Velike Britanije i drugih zemalja engleskog govornog područja, razvijaju kod naših učenika sposobnost kritičkog mišljenja, sposobnost rešavanja problema, kao i sposobnost istraživenja putem knjiga i interneta. U današnje vreme kada nam je na internetu dostupno mnoštvo različitih informacija, sposobnost kritičkog razmišljanja i autentična, ativna primena znanja su od ključnog značaja za mlade ljude kojima ćemo ostaviti svet.
Koja je razlika između britanskog i srpskog sistema školovanja?
– Srpski i britanski sistem se prvenstveno razlikuku po numeraciji razreda, jer u britanskom sistemu učenici kreću u prvi razred sa 5 godina. U oba sistema učenici bi trebalo da maturiraju sa 18 godina, s tim sto britanski sistem ima ukupno 13, a srpski 12 godina obrazovanja.
Ova dva sistema su takođe različita i po metodološkom pristupu, jer je srpski sistem jos uvek zasnovan na tradicionalnom načinu usvajanja gradiva putem memorisanja i reprodukcije. Britanski sistem je zasnovan na principu koji se u modernoj pedagogiji naziva „metakognicija“, gde se od učenika očekuje da ode korak dalje i da svoja znanja primeni na kritički i kreativan način. Tokom osnovnog školovanja, u britanskom sistemu se nastoji da učenici generalno zavole učenje i da ga usvoje kao trajnu životnu vrednost.Takav stav će im veoma koristiti u kasnijim godinama srednje skole gde je akademski program vrlo rigorozan, što je između ostlog i razlog zbog kojeg britansko obrazovanje uživa takav ugled u svetu. Verujem da svaki obrazovni sistem ima svoje prednosti i nedostatke, kao i da različiti sistemi mogu više ili manje pogodovati različitim učenicima.
I na kraju, otkud ideja da učenicima Britanske internacionalne škole ponudite mogućnost da se upoznaju sa grčkim jezikom i tradicionalnim grčkim plesovima i kakve su njihove reakcije na te nove aktivnosti?
– Grčka kultura i civilizacija je jedan od snažnih temelja ljudske civilizacije uopšte. Grčki jezik je za mene predivan, bogat i veoma logičan, iako nije najlakši za učenje. Volim srdačnost i toplinu grčkog naroda i sa svojom porodicom svake godine posećujem Grčku, u kojoj sam stekla dosta prijatelja.
Učenici British International School se raduju mogućnosti da uče grčki ples i grčki jezik, jer ova ponuda izlazi iz standardnih okvira onoga što škole najčešće nude svojim učenicima. Zahvalni su što im se pruža mogućnost da se oprobaju u novim i nesvakidašnjim izazovima.