Onlajn konferencija:
„Jačanje mostova između grčkih univerziteta i helenizma dijaspore“
Πραγματοποίηση διαδικτυακής ημερίδας : «Ενδυναμώνοντας τις γέφυρες ανάμεσα στα ελληνικά πανεπιστήμια και τον Ελληνισμό της Διασποράς»
Internet konferencija Generalnog sekretarijata za javnu diplomatiju i Helena u inostranstvu , u organizaciji Ministarstva spoljnih poslova i Generalnog sekretarijata za visoko obrazovanje Ministarstva prosvete i vera održana je 24. januara 2021. godine.
Onlajn konferenciju su organizovali Generalni sekretarijat za visoko obrazovanje Ministarstva prosvete i vera Republike Grčke i Generalni sekretarijat za javnu diplomatiju i Heleni u inostranstvu Ministarstva spoljnih poslova pod nazivom „Jačanje mostova između grčkih univerziteta“.
Tom prilikom je prisustvovalo hiljade Grka iz 69 zemalja sveta.
Tokom dana, koji je organizovan povodom proslave Svetskog dana obrazovanja i obeležavanja 200 godina od početka Grčkog rata za nezavisnost 1821. godine, istaknuti Grci u inostranstvu i zvaničnici Vlade Republike Grčke istakli su visok nivo grčkog visokog obrazovanja i visokog obrazovanja, te dostupne opcije za učenje grčkog i engleskog jezika, koje grčki univerziteti nude iseljenicima i stranim državljanima.
Na početku dana, ministar obrazovanja i vera Niki Kerameos naglasila je da grčki univerziteti mogu mnogo da ponude globalnoj akademskoj zajednici kroz saradnju, razmenu studenata, nastavnika, istraživača, dualne i zajedničke studijske programe . Pozivamo one koji žive u inostranstvu, domaće ili strance, da odaberu Grčku za svoje studije.
Takođe je dodala:
Iz drugog razloga upućujem poseban poziv Grcima iz dijaspore. Jer za vas Grčka nije strana država, ona je vaša domovina i biće nam veliko zadovoljstvo da vam ponudimo visok nivo visokog obrazovanja.
Zamenik ministra spoljnih poslova Republike Grčke zadužen za Helene u inostranstvu, Konstantinos Vlasis izjavio je:
Grčka, zemlja koja je rodila filozofiju, nauku i kulturu, teži da zauzme ključnu poziciju na svetskoj obrazovnoj mapi. Snažni saveznici u ovim naporima su svuda Grci željni Grčke. Posebno se danas novoj generaciji iseljenika nudi mogućnost da pohađa programe studija stranih jezika na visokom akademskom nivou, ali i da izbliza upozna grčki jezik i kulturu. Ovaj proces će imati višestruku korist za našu zemlju, ali i za same emigrante, koji će steći neophodni zalog za budućnost, istovremeno otkrivajući svoje korene. Ministarstvo spoljnih poslova Republike Grčke će uvek biti u prvom planu i pomagaće Ministarstvu obrazovanja svim raspoloživim alatima, u velikom naporu za promociju grčkih visokih škola u inostranstvu i da privuče interesovanje pripadnika dijaspore za praćenje njihovih programa na stranim jezicima.
Zamenik ministra obrazovanja i vera, zadužen za visoko obrazovanje, Angelos Sirigos, podvukao je da ove godine moderna grčka država navršava 200 godina života. A grčka dijaspora je presudno doprinela pripremi grčke oslobodilačke borbe. Ali čak i nakon stvaranja moderne grčke države, grčke zajednice u inostranstvu zadržale su nadograđenu političku ulogu tokom perioda nacionalnih kriza helenizma. Neuništive veze Grka iz dijaspore sa njihovom domovinom bile su ojačane njihovim inicijativama na polju obrazovanja. Zajednice grčke dijaspore bile su i uvek će biti jedna od najvažnijih prednosti Grčke. Ekstroverzija, internacionalizacija grčkih univerzitetskih institucija mora ojačati bolju povezanost Grčke sa akademskom, istraživačkom i poslovnom zajednicom dijaspore.
Predsedavajući Posebnog stalnog odbora za helenizam u dijaspori i poslanik Nove Demokratije, Savvas Anastasiadis, istakao je da grčki univerziteti, zajedno sa inicijativama Vlade Republike Grčke, nadležnih organa i institucija i 200-godišnjicom revolucije, mogu da izazovu „uzbunu“ helenizma, u naporu uzdizanja i preporoda naše nacije i otadžbine.
Generalni sekretar za javnu diplomatiju i Helene u inostranstvu Ministarstva spoljnih poslova, Ioannis Chrisoulakis, naglasio je da postoji sve veće interesovanje grčkih emigranata, kao i stranih državljana, da se upišu u obrazovne institucije naše zemlje, dok se grčki naučnici karakterišu i ističu kao i sada u inostranstvu kao ambasadori grčke kulture.
Generalni sekretar za visoko obrazovanje Ministarstva prosvete i vera, Apostolis Dimitropulos, istakao je snažno interesovanje dijaspore za saradnju u oblasti obrazovanja i rekao:
Mostovi koji povezuju Grčku i grčke univerzitete sa helenizmom dijaspore postoje, imaju jake temelje i sada imamo odgovornost da ih ojačamo savremenim materijalima.